Artykuł sponsorowany

Rodzaje szyb okiennych - jak wybrać najlepsze dla swojego domu?

Rodzaje szyb okiennych - jak wybrać najlepsze dla swojego domu?

Wybór odpowiednich szyb okiennych może być kluczowy dla komfortu i oszczędności w Twoim domu. Poznaj różne rodzaje szyb oraz ich właściwości, aby dokonać najlepszego wyboru.

 

Szyby jednowarstwowe - podstawowy wybór

Szyby jednowarstwowe to najbardziej podstawowy rodzaj szyb stosowanych niegdyś w oknach. Składają się z jednej warstwy szkła o różnej grubości. Choć są one tańsze od innych rodzajów szyb, mają wiele wad. Przede wszystkim nie zapewniają wystarczającej izolacji termicznej ani akustycznej, co może prowadzić do większych kosztów ogrzewania i hałasu z zewnątrz. Ponadto są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia czy stłuczenia.

 

Szyby zespolone - popularny wybór do większości domów

Szyby zespolone to obecnie najpopularniejszy rodzaj szyb stosowanych w oknach domów mieszkalnych. Składają się z dwóch lub więcej warstw szkła, oddzielonych od siebie warstwą powietrza lub innego gazu, takiego jak argon. Dzięki temu zapewniają znacznie lepszą izolację termiczną i akustyczną niż szyby jednowarstwowe. W zależności od liczby warstw szkła oraz rodzaju gazu użytego do wypełnienia przestrzeni między nimi szyby zespolone mogą być dostosowane do różnych potrzeb i oczekiwań.

 

Szyby antywłamaniowe - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Szyby antywłamaniowe to specjalistyczne szyby okienne, które zwiększają bezpieczeństwo domu. Składają się z kilku warstw szkła oraz specjalnej folii, która utrudnia ich rozbicie. W przypadku uszkodzenia szyby folia utrzymuje jej fragmenty razem, co uniemożliwia włamywaczowi wejście do wnętrza budynku. Szyby antywłamaniowe są dostępne w różnych klasach odporności na włamanie, co pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb i wymagań.

 

Szyby termoizolacyjne - oszczędność energii i komfort

Szyby termoizolacyjne to rodzaj szyb okiennych, które charakteryzują się wysoką izolacją termiczną. Dzięki temu pomagają utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach, co przekłada się na mniejsze zużycie energii na ogrzewanie czy klimatyzację. Szyby termoizolacyjne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak szkło niskoemisyjne. Wybór odpowiednich szyb termoizolacyjnych może przyczynić się do znacznych oszczędności na rachunkach za energię.

 

Szyby dźwiękoszczelne - cisza i spokój we własnym domu

Dla osób mieszkających w hałaśliwym otoczeniu, np. przy ruchliwej ulicy czy w pobliżu lotniska, szyby dźwiękoszczelne mogą być niezastąpionym wyborem. Charakteryzują się one wysoką izolacją akustyczną, która pozwala na skuteczne tłumienie hałasu z zewnątrz. Szyby dźwiękoszczelne są dostępne w różnych klasach izolacji akustycznej, co pozwala dopasować je do indywidualnych oczekiwań.

 

Szyby przeciwsłoneczne - ochrona przed słońcem i przegrzewaniem

Szyby przeciwsłoneczne to kolejny rodzaj szyb okiennych, które mogą być stosowane w domach. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz przegrzewaniem pomieszczeń. Szyby przeciwsłoneczne są wykonane ze specjalnego szkła, które odbija promienie słoneczne, dzięki czemu wnętrza budynków nie nagrzewają się tak szybko. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla domów z dużymi przeszklonymi powierzchniami, które są narażone na działanie słońca przez większość dnia.

 

Szyby samoczyszczące - wygoda i oszczędność czasu

Szyby samoczyszczące to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie okien w czystości bez konieczności ich częstego mycia. Szkło samoczyszczące jest pokryte specjalną powłoką, która pod wpływem promieniowania słonecznego rozkłada zabrudzenia, a następnie usuwa je pod wpływem deszczu. Dzięki temu szyby pozostają czyste przez dłuższy czas, co przekłada się na oszczędność czasu i wysiłku poświęconego na ich pielęgnację.

 

Wybór odpowiednich szyb okiennych jest kluczowy dla komfortu i oszczędności w Twoim domu. Znając różne rodzaje szyb oraz ich właściwości, możesz dokonać najlepszego wyboru, który spełni Twoje oczekiwania i potrzeby.